z ostatniej chwili

„Niemcy chwalą Polskę” – czyli echa zagraniczne tam gdzie ich jeszcze nie było

Sierpień 23, 2016 | by zelaznalogika

Pojawił się kolejny tekst Jana Opielki, publicysty m.in. Krytyki Politycznej, na łamach „Berliner Zeitung”, o czym donosi serwis „Deutsche Welle”.

Zwyczajowo przy okazji tekstów w niemieckiej prasie traktujących o naszym kraju, pojawiają się przedruki na łamach polskich portali, na czele z mediami Agory, Onetem, Newsweekiem itd.

Zjawisko powstawania ech zagranicznych opisywaliśmy wielokrotnie na łamach Żelaznej Logiki – wszystkim zainteresowanych zapraszamy do zakładki ZAGRANICO

Tym razem jednak ten tekst cytowany jest w dosyć zaskakujących miejscach.

Zanim sprawdzimy gdzie, trzeba podkreślić, że tekst jest dosyć przychylny Rządowi PiS.

 

 

Kto tym razem cytuje?

Jak już wspomniałem, próżno szukać tekstu na stronach Wyborczej, Onetu czy Newsweeka – czyli w mediach, które zwyczajowo przywołują teksty z prasy zachodniej jako prawdę objawioną. No tak, napisali o nas dobrze – więc po co pokazywać to czytelnikom?

 

Tekst pojawia się na stronach, nazwijmy je „neutralnych” lub udających neutralne – m.in.: wp.pl, rp.pl

 

 

berliner zeitung wp rp opielka

 

Opisano go mniej więcej tak jak w oryginale i na Deutsche Welle. Czyli Rząd zły, choć robi coś dobrego. Cóż, po dziesiątkach tekstów krytycznych w niemieckiej prasie wobec Polski, chyba trzeba odnotować to jako sukces.

 

Gdzie zatem pojawił się ów tekst?

I tutaj przechodzimy do największego zaskoczenia.

Najwięcej cytowań, tekst znalazł na stronach tzw. „prawicowych„, popierających PiS – wpolityce.pl, niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl oraz tvp.info

 

 

berliner zeitung prasa prawicowa zachwycona

 

Wychodzi więc na to, że tytuły które od dawien dawna wyznają zasadę „nie będzie Niemiec nas obsmarowywał!” ochoczo cytują tegoż Niemca, gdy tylko ten poklepie nas po plecach.

Mało tego! Portale te doskonale znają mechanizm powstawania ech zagranicznych, a w tym wypadku raczej niemożliwe jest aby nie wiedzieli iż autorem tekstu jest Jan Opielka. Mimo to, swoje artykuły opatrzyli, znanymi skądinąd, zwrotami, takimi jak „niemiecka gazeta chwali”, „Niemcy chwalą” i tak dalej.

 

Czy to oznacza, że wszystkie media w Polsce chętnie zacytują tekst Polaka pisany do niemieckiej prasy i przedstawią go jako „głos z Niemiec”? A zależeć to będzie jedynie od tego czy ów artykuł wpisuje się w ich linię programową i:

– jeśli tekst jest wobec Polski krytyczny przedstawi go rodzimemu czytelnikowi tzw. mejnstrim

– a jeśli przychylny to rozpływać się będą nad nim tzw. „niepokorni„?

 

źródła:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Berliner-Zeitung-o-PiS-dobre-reformy-zlego-rzadu,wid,18466885,wiadomosc.html?ticaid=117930

http://www.rp.pl/Polityka/308159962-Berliner-Zeitung-o-PiS-Dobre-reformy-zlego-rzadu.html

http://www.tvp.info/26564420/berliner-zeitung-chwali-reformy-gospodarcze-pis-spojrzmy-bez-uprzedzen

http://wpolityce.pl/swiat/304815-tego-jeszcze-nie-bylo-niemiecka-gazeta-chwali-reformy-wprowadzane-przez-pis-zly-rzad-moze-tez-czynic-czesciowo-dobre-rzeczy

http://niezalezna.pl/84760-niemcy-chwala-rzad-beaty-szydlo

http://telewizjarepublika.pl/niemieckie-media-chwala-reformy-pis,36780.html

http://www.dw.com/pl/berliner-zeitung-o-pis-dobre-reformy-z%C5%82ego-rz%C4%85du/a-19475813

http://www.dw.com/pl/bz-nieufno%C5%9B%C4%87-z-zasady-dziennikarze-pod-presj%C4%85-pis/a-19456924Czytaj także: