z ostatniej chwili

Nowi Faszyści Europy – festiwal bluzgów asów Wyborczej

Lipiec 25, 2016 | by demos
Nowi Faszyści Europy – festiwal bluzgów asów Wyborczej
zagranico
0

Miałem mieć spokojny wieczór, ale nie wyszło, oczom moim ukazał się przedrukowany artykuł autorstwa Chrisa Hedgesa, laureata Pulitzera, byłego reportera New York Timesa.

Tytuł nie pozostawia złudzeń – Nowi Faszyści Europy – poparty jest zdjeciem z Sejmu i stwierdzeniem, że rząd Polski promuje ideologię neofaszystowską.

 

Autor już na wstępie informuje, że relacjonuje to co mu przekazali panowie Jarosław Kurski (pierwszy zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej) i Piotr Stasiński (zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej).

Na samym dole wpisu wrzucam link do całości po angielsku.
Pozwólcie Państwo, że omówię to co przeczytałem, bo niżej Wyborcza już chyba nie może upaść.

 

Potencjalny zagraniczny widz nie ma pojęcia o Polsce, nie interesuje go sprawa TK a tym bardziej jakieś dwa nieznane nazwiska jakichś dziennikarzy. Dlatego treść przedstawia mu ktoś kogo też nie zna, ale jest swój i ma tego Pulitzera więc sprawa musi być ważna.

Już na samym początku nie ma miejsca na wątpliwości – Panowie Kurski i Stasiński są ucieleśnieniem dawnej lepszej Polski, tej z Solidarnością. To oni latami walczyli z komunizmem, a potem założyli Gazetę Wyborczą – jedną z najbardziej opiniotwórczych gazet w Polsce. Co wymieniają jako najważniejsze osiągnięcie gazety w następnym zdaniu? – wprowadzenie do debaty publicznej historyków takich jak Jan  Gross, który bohatersko skonfrontował nas z naszym udziałem w eksterminacji prawie 3 milionów polskich Zydów”

Tak, proszę Państwa, artykuł zatytułowany nowi faszyści Europy i już w pierwszym akapicie panowie Kurski i Stasiński przekazują zagranicznemu odbiorcy ustami laureata Pulitzera, że te 3 miliony Żydów to nasza skomplikowana historia.

” They helped usher in a period of democracy and open debate, one that included cultural space for historians such as Jan Gross, a Polish-born American who courageously confronted the taboo topic of Polish complicity in the Nazi extermination of nearly all of Poland’s 3 million Jews. ”

 

Tak przygotowany czytelnik w drugim akapicie dowiaduje sie, że Polską zawładnął neoliberalizm, legiony bezrobotnych i zbyt nisko opłacanych Polaków zostało pozostawionych samym sobie, 2 miliony młodych wyjechało z kraju. Rządowe programy oszczędnościowe zdewastowały instytucje kulturalne, szkoły publiczne, sztukę i publiczne media. W końcu ta spirala sprawiła, że w październiku 2015 roku do władzy doszli nacjonaliści i demagodzy z prawicowej (w domyśle skrajnie) partii PIS. Nie ma w Sejmie lewicy.

Autorzy nie nie zawracali sobie głowy by wskazać kto jest winny bezrobociu i wyjazdu tych Polaków z kraju, więc czytelnik najprawdopodobniej z artykułu wyczytał tyle, że to ten faszystowski kraj z nagłówka, co w pierwszym akapicie współuczestniczył w eksterminacji Żydów jest teraz rządzony przez partię, przez którą jest bezrobocie i emigracja. Dają radę panowie, co? To lećmy dalej.

 

PIS szybko wycofywuje prawa konstytucyjne. Blokuje opozycję w publicznych mediach, a zwłaszcza Komitet Obrony Demokracji, który organizuje protesty. PIS bezwstydnie używa mediów publicznych i szkół aby szerzyć nacjonalistyczną propagandę. W mediach publicznych z których zwolniono ponad 100 dziennikarzy przekręcono wypowiedź Baraka Obamy nt zamachu na władzę sądowniczą. I znów na koniec najważniejsze – partia rządząca skasowała prenumeraty Wyborczej w urzędach i naciska na dystrybutorów o niewystawianie Wyborczej na witryny.

Faszyści, współwinni zagłady polskich Żydów, zniszczyli Polskę, zawładnęli mediami, indoktrynują młodzież i nie kupują Wyborczej.

„Nie ma już debaty parlamentarnej, opowiadają mi Stasiński i Kurski kiedy spotkałem się z nimi w redakcji Wyborczej w Warszawie” – mamy już chyba pewność czyje słowa przekazuje zagranicznym czytelnikom Pan Pulitzer.

System parlamentarny nie funkcjonuje. Trybunał Konstutycyjny jest sparaliżowany. Nie da się wpływać na nowe prawa ustanowione przez Sejm. Rząd ma opublikować wyrok a nie publikuje. To jest bardzo niebezpieczny czas. Kurski dodaje, że krajem rządzi niekonstytucyjny system, a ten legalny jest w opozycji.

 

 

I jest, doczekaliśmy się – pojawia się szatan wcielony – ten co tym wszystkim zarządza – Jarosław Kaczyński. Premier Polski i Prezydent Polski to jego marionetki. Ma obsesje, jest nazywany naczelnikiem. Mściwy. To co powie jest prawem.

Ale nie jest jedyny problem Polski. Europa pogrąża się w faszyźmie. Orban zniszczył demokrację na Węgrzech. Grupy neofaszystowskie wzmacniają się we Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Szwecji i Grecji.

Ksenofobia, rasizm, islamofobia i homofobia i demonizowanie uchodźców. W Polsce powstało 11 agencji wywiadowczych, które identyfikują się z przeraząjącym nowym nacjonalizmem związanym z prawicowym katolicyzmem. Szerzą mowę nienawiści i twierdzą że są prawdziwymi patriotami. Wspomnieć należy o tym, że powstała uzbrojona 30 tysięczna bojówka oddana partii rządzącej.

Wdech wydech, oni to naprawdę napisali…

„Poland has established 11 intelligence agencies—to crush dissent. They seek their identity in a terrifying new nationalism, often, as in Poland, coupled with a right-wing Catholicism. They preach hatred of the outsider and glorification of obedient and “true” patriots. This lurch to the right will be augmented in Poland later this year with the establishment of an armed militia of more than 30,000 whose loyalty, it seems certain, will be to the ruling party.”

Jeśli jesteś Polakiem powinieneś być Katolikiem. Ja nie jestem Katolikiem więc dla niektórych nie jestem Polakiem” – powiedział Stasiński.

Polska, Węgry, Słowacja i Czechy odrzuciły unijne wezwanie do przyjęcia uchodźców. Autorytet Gross mówi, że to jest pokłosie przedwojennego antysemityzmu i uchodźców przedstawia się w złym świetle. Gross przypomina, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców, zły PIS wytoczył mu za to nawet proces. PIS używa populistycznej retoryki, która w końcówce lat 30tych doprowadziła do wojny.
Lecą Panowie Kurski i Stasiński bez trzymanki.

 

Pan Pulitzer w Warszawie poza spotkaniem z Kurskim i Stasińskim odwiedził też Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum ma za zadanie napisać od nowa historię Polski. Muzeum powstało częsciowo jako reakcja na książkę Grossa o Jedwabnym.  Tutaj następuje treściwa opowieść jak Polacy sami zabili setki Żydów. W muzum nie ma nic o polskich zbrodniach antysemickich.

Prawda o polskiej historii została pogrzebana wraz dojściem do władzy prawicowego populizmu. Nie pomaga katolicyzm, tradycyjnie sfiksowany na punkcie Żydów. Przykład – Lech Wałęsa w swojej kampanii w 1991 nazwał Mazowieckiego Żydem. Kiedy Mazowiecki przedstawił dokumenty chrztów aż do XVI wieku Polacy pytali: a co wcześniej? Pierwsze pytanie jakie zadał przyszły prezydent w kampanii 2015 roku dotyczyło Jedwabnego.

Mit nacjonalizmu jest atrakcyjny dla Polaków. Wykorzystywany jest przez faszystów aby skompensować braki adaptacyjne. W KODzie nie ma młodych, młodzi są nacjonalistami. To wszystko przez wychowanie a prawicowy populizm nie bierze jeńców, oprócz Jedwabnego zaprzecza się też udziałowi Polaków w mordzie Żydów w Kielcach. Antysemityzm w Polsce, chodziaż go nie widać to jest, wierzcie bo tak powiedziała Pulitzerowi antropolożka Elzbieta Janicka.

Artykuł konczy się dwoma akapitami z których można wynieść wniosek że Polska jest krajem zdominowanym przez krzyże, są wszędzie, na ulicach, w Sejmie, nawet w Gettcie Żydowskim. Kościół się panoszy.

JEŚLI TO NIE JEST OPLUWANIE POLSKI ZA GRANICĄ TO CO TO JEST?

 

link do źródła

Zapraszam do zapoznania się z oddolną inicjatywą stworzenia nowego miejsca dla dyskusji politycznej:

banner_zl_top

 

AKTUALIZACJA 28 lipca 2016

Szanowni Czytelnicy!

Od dłuższego czasu przygotowywałem się do chwili w której konieczny będzie taki wpis. Jak zapewne wiecie dołączyłem do ŻL kiedy miała jeszcze poniżej 20 tysięcy czytelników i obaj nie podejrzewaliśmy nawet, że takie pasjonackie komentowanie polityki rozwinie się do czegoś, co przez wielu poważnie będzie nazywane „opiniotwórczym”.

Ceniłem sobie anonimowość i nie szukałem rozgłosu, ale na potrzeby wywiadów ŻL musiałem pod swoim nazwiskiem kontaktować się z naszymi Goścmi, prowadzić korespondencję w ramach ŻL, więc siłą rzeczy liczba osób znających moje dane zwiększała się, ba, sporo z Was zna mnie już osobiście 🙂

Dlatego nie było zawahania, gdy inicjując projekt SejmLog musiałem złożyć dokumenty w sprawie założenia Fundacji, by wkrótce figurować w KRS. Taka już naturalna kolej rzeczy, że nie da się wiele zdziałać pozostając w cieniu.

Wpis pojawił się dzisiaj bo transparentność zawsze stała u podstaw moich działań, a dziś doszły nas wiarygodne słuchy, że adresaci poczuli się urażeni moim artykułem „Nowi Faszyści Europy – festiwal bluzgów asów Wyborczej” i podobno szukają informacji komu wysłać pozew.

Jeśli to prawda, to nie zamierzam się wstydzić swojego tekstu. Przeciwnie, uważam, że wstydzić powinni się panowie Kurski i Stasiński. No chyba że Pan Hedges kłamał i wprowadził mnie w błąd twierdząc, że wszystkie te jednostronne i krzywdzące Polskę informacje uzyskał właśnie od nich. Chyba, że to głuchy telefon zadziałał i to Hedges będzie adresatem pozwu? Gdyby jednak okazało się, że Panowie Kurski i Stasiński uważają, że czymś w artykule zawiniłem, że mam inne prawa do wolności słowa którą umieszczali na swoich plakatach, to serdecznie ich zapraszam do kontaktu, sprawy sądowej się nie boję.

Już nie musicie szukać. [demos] to Damian Małecki, a kontakt ze mną Panowie z Wyborczej możecie uzyskać pod mailem dmalecki@sejmlog.pl

Z góry dziękuję za Wasz przyszły nieoceniony wpływ w promocję powstającego portalu politycznego, który utrudni Wam prowadzenie dziennikarstwa w stylu, w którym Wy go widzicie.

Pozostaje jeszcze jeden wątek, cztery lata przy ŻL to bardzo długo, bardzo szanuję to co obaj stworzyliśmy, ale SejmLog to bardzo duże przedsięwzięcie i wymaga czasu, nie da się robić kilku rzeczy i każdą z nich na pół gwizdka. Tutaj z Oxym jeszcze sobie przy piwku dokładnie ustalimy jak to zrobić, ale moje pełne przejście do SejmLoga i poświęcenie 100% sił na ten projekt jest bliższe niż dalsze.

Damian Małecki
[demos]Czytaj także: