z ostatniej chwili

Ryszard Petru ujawnia kulisy działania agencji ratingowych

Styczeń 19, 2016 | by zelaznalogika

Ryszard Petru, znany ekspert ds. ekonomii znający od podszewki sposoby działań instytucji finansowych, ujawnia kulisy działania agencji ratingowych

 

ryszard petru o agencjach ratingowych

 

Ryszard Petru 2011:  Raporty agencji [ratingowych] to niezwykłe uproszczenia. Pyta się chiński inwestor amerykańskiego, co ten myśli o Polsce, a amerykański odpowiada: A minus. I koniec. Mógłby mu dać stustronicowy raport, ale tamten by tego nie przeczytał. (…) [Agencje] są jednym z wielu graczy na rynku. Ostatnio popełniają zbyt wiele błędów, ale my wciąż reagujemy na ich decyzje.

(..) Gdyby jakaś agencja stwierdziła, że Polska ma śmieciowe papiery, to inwestorzy może zaczęliby je wyprzedawać, ale zaraz spojrzeliby na twarde wskaźniki ekonomiczne, zastanowili się i zaczęli kupować. Można krajowi zaszkodzić złą oceną, ale nie można doprowadzić go do bankructwa, jeśli gospodarka dobrze funkcjonuje.”

 

Ryszard Petru 2016: Polska jest na kolanach na arenie międzynarodowej i gospodarczej. To olbrzymie uderzenie w Polskę. (..) Tak naprawdę reputację budowało się przez 26 lat, a teraz w ciągu trzech miesięcy ją się niszczy

 

Pytanie do Ryszarda Petru. Czy Pana zdaniem Polska jest „na kolanach na arenie międzynarodowej” bo „ma śmieciowe papiery”? Czy jednak mamy stabilną gospodarkę w dobrej kondycji?

 

Linki podesłał nasz czytelnik, Kacper. Dziękujemy!

 

źródła:

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127291,10370204,Kryzys__czyli_Grek_w_portfelu_Polaka.html

https://pl.wikiquote.org/wiki/Ryszard_Petru

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/petru-o-obnizonym-ratingu-procedurze-ke-i-frankowiczach,611262.html

 Czytaj także: