z ostatniej chwili

Seans spirytystyczny czyli #WywiadyWyborczej

Sierpień 21, 2016 | by zelaznalogika

Część z Was przez ładną pogodę mogła przegapić hit soboty. Zapewne znacie stary chwyt Michnikowszczyzny polegający na „ciekawe co powiedziałby dziś…” i tu nazwisko kogoś znanego i powszechnie szanowanego. Bombardowano nas już Herbertem, Nowakiem-Jeziorańskim, Janem Pawłem II, Miłoszem, Niemenem i innymi. Zawsze było to w jakimś epizodycznym kontekście, jakieś jedno zdanie „co by powiedział gdyby żył” w danym temacie.

Tutaj pojawić się musi dygresja. Oczywiście taki autorytet powiedziałby dokładnie to samo co redaktor naczelny i w zasadzie nie miało większego znaczenia to, że można było znaleźć prawdziwe wypowiedzi tych ludzi stojące w całkowitej opozycji do słów im przypisywanych.

 

 

Po tym przydługim wstępie, oto co jest dzisiejszym hitem.

Wyborcza „przeprowadziła wywiad” z ks. Józefem Tischnerem.

Tak, dobrze przeczytaliście. W Wyborczej możecie przeczytać cały długi wywiad na tematy bieżące ze zmarłym 16 lat temu ks. Tischnerem.
Podobno zrobili to, biorąc jego prawdziwe wypowiedzi i dodając do tego pytania.

I co w tym wywiadzie? Ano pytania o Rząd PiS, obecny patriotyzm, Smoleńsk, politykę historyczną, podziały społeczne w Polsce i inne tego typu „najważniejsze punkty debaty”.

Oczywiście nie trzeba chyba dodawać jak dobrano pytania do odpowiedzi i jaki efekt chciano osiągnąć. Pytania są długie (często dłuższe od „odpowiedzi” ks. Tischnera) i skonstruowane w taki sposób, aby doprowadzić do satysfakcjonującej odpowiedzi. Czy trzeba dodawać, że taką metodą można osiągnąć każdy efekt wykorzystując wypowiedzi każdej osoby?

Zastanawiam się jak bardzo trzeba się nudzić, żeby wymyślać podobne bzdury. Za jakich durni trzeba mieć swoich czytelników żeby im wciskać taki absurd. I jak bardzo trzeba nie mieć szacunku, zarówno do zmarłego jak i siebie samego.

 

Jak to właściwie skomentować?

Chyba pozostaje nam tylko szydera, bo jak tu dyskutować z fantasmagoriami?

Twitter zareagował hasztagiem #WywiadyWyborczej, poniżej prezentujemy kilka wybranych tweetów ale polecamy obejrzeć wszystkie 😉

 

twitter wywiady wyborczej tischner

 

Również pokuszę się o próbę komentarza. Nasuwają się takie „logiczne” aspekty całej sprawy.

1. Czy tego typu wykorzystywanie zmarłej osoby do prowadzonej przez siebie walki politycznej, nie jest klasycznym przykładem tzw. „gry trumnami”, o którą środowisko Agory oskarża wszystkich dookoła gdy tylko w grę wchodzi debata wokół śmierci?

2. Zawsze gdy kościół wypowiada się na tematy społeczne lub około polityczne podnoszą się standardowe okrzyki „Kościół nie powinien się mieszać do polityki, zaś księża niech milczą w sprawach światopoglądowych!”. Pytam zatem, od kiedy to ksiądz jest dla Wyborczej autorytetem?

3. Ciekawe też co powiedziałby Władysław Bartoszewski o takiej praktyce. Myślę, że można zacytować tutaj jego słowa: „Warto być przyzwoitym!”

 

źródło: http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20571479,polska-znicestwiona-glos-dla-tischnera-co-by-powiedzial.htmlCzytaj także: