z ostatniej chwili

Socjaliści przeciwko socjalizmowi

Sierpień 25, 2016 | by zelaznalogika

500 zlotych

 

Media Agory po raz kolejny odnoszą się do programu 500+ i po raz kolejny… krytycznie, nawet gdy sami zauważają że odnosi on pozytywne efekty.

Najpierw tekst z portalu gazeta.pl.

Dowiadujemy się już w tytule, że po raz pierwszy bezrobocie wśród kobiet jest niższe niż wśród mężczyzn. Bezrobocie całościowe w Polsce jest najniższe od lat, ale o tym w zasadzie nie warto wspominać. Najważniejsze w artykule to znaleźć przyczynę, dlaczego mniej kobiet niż mężczyzn pozostaje na bezrobociu. Po co właściwie snuć takie dywagacje i czy należy się z tego faktu cieszyć? Tego dowiadujemy się pod koniec artykułu. Autor stawia hipotezę iż ów spadek bezrobocia wśród kobiet wynikać może z programu 500+. Kobiety otrzymujące miesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych na dziecko, począwszy od drugiego potomka, miałyby przestawać aktywnie poszukiwać pracy i tym samym znikać ze statystyk bezrobocia.

Czy to rozsądne z ich strony? Cóż, to oznaczałoby świadomy wybór braku ubezpieczeń zdrowotnych za cenę 500 złotych. Z kolei czy to dobrze dla rynku pracy? Jeśli kobiety zamiast umowy o pracę wybierają 500 złotych, to chyba nie najlepiej świadczy to o tym rynku pracy. Wyborcza walcząca z umowami śmieciowymi powinna chyba wiedzieć o tym najlepiej. A nie, czekaj….

 

 

 

Przejdźmy jednak do drugiego tekstu. Tym razem mamy do czynienia z „listem od mamy ośmioletniego chłopca”. Przy czytaniu „listów” do Wyborczej trzeba zachować spory dystans, znane są bowiem przypadki listów pracowników lub byłych pracowników, zaangażowanych politycznie ludzi lub anonimowych autorów, co do których fizycznego istnienia pozostaje sporo wątpliwości. Czy tak jest i w tym wypadku? Może tak, może nie. Jednakże treść listu jest na tyle interesująca i wzruszająca, że postanowiliśmy go skomentować.

Otóż, mama ośmiolatka pisze zrozpaczona do premier Szydło via Gazeta Wyborcza (co potęguje wrażenie, że ten list nie ma za zadanie osiągnięcia celu, a jedynie atak w nielubianego polityka) o tym, że jej syn czuje się gorszy. Gorszy gdyż jest jedynakiem i nie otrzymał 500 złotych od Rządu. Tekst jest grającą na emocjach krytyką, która po rozłożeniu na czynniki pierwsze okazuje się być… raczej pochwałą dla programu oraz Polaków, a także totalną krytyką dotychczasowych 25 lat III RP. Dlaczego?

Program 500+ miał być pomocą dla rozpijaczonych Polaczków, którzy mieli wydawać pieniądze na alkohol – tymczasem z tekstu dowiadujemy się, że wszystkie dzieci mają nowe tablety, telefony i jeżdżą lepszymi samochodami. W domyśle, z tytułu dodatkowych przychodów z programu 500+

Mimochodem dostajemy też informacje, że po 25 latach Wolności i najlepszym okresie w dziejach Polski, tej kobiety nie stać na wydatek 100zł (prawdopodobnie miesięcznie) na obiady dla swojego dziecka. Dziecko też nie chodzi na basen, do kina, nie pija soczków i nie ma nowych zabawek ani ubrań.

Program 500+ miał być nieodpowiedzialnym rozdawnictwem, prowadzącym finanse publiczne ku przepaści, a jednak Wyborcza na swych łamach publikuje „list” matki, która prosi o rozszerzenie programu na wszystkie dzieci w Polsce.

 

Zestawiając ze sobą oba teksty, otrzymujemy jeszcze ciekawszy paradoks. Wychodzi na to, że są kobiety które dla 500 złotych rezygnują z pracy, a dzięki temu ich rodziny wręcz opływają w luksusach. I to wszystko za pińcet złoty!

Jednakże oczywiście pamiętać trzeba, że Polski nie stać na ten program, a poza tym wiadomo, że rodzice wszystko przepiją i dlatego należy natychmiast objąć programem wszystkie dzieci!

Zaś gazeta z lewicowym rodowodem staje na czele walki z programem socjalnym.

 

 

źródła:

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,20593381,duza-zmiana-na-polskim-rynku-pracy-bezrobocie-wsrod-kobiet.html

http://wyborcza.pl/1,95891,20591392,list-mamy-osmioletniego-marcina-do-premier-beaty-szydlo.htmlCzytaj także: