z ostatniej chwili

Świetny list czytelniczki w Gazecie Wyborczej! SERIO!

Styczeń 11, 2017 | by zelaznalogika


 

Na łamach serwisu wyborcza.pl opublikowano list czytelniczki. I jest on… niezwykle trafny wobec otaczającej nas rzeczywistości. Serio!

Nie wierzycie? To sprawdźcie sami. Cały artykuł jest typowym biciem się w cudze piersi. Tylko… czy we właściwe? Poniżej ten list (tu w oryginale) z wyciętymi dwoma fragmentami i uzupełniony o kilka fotografii. I teraz chyba dużo bardziej pasuje do rzeczywistości?

Na czerwono przypisy ŻL.

 

Fakt, że jestem Polką, nigdy nie stanowił dla mnie problemu. Nie rozumiałam, jak ludzie mogą się wstydzić tego, skąd pochodzą. Wręcz przeciwnie – czułam dumę na myśl o swoim kraju. Trochę dziwny, trochę absurdalny, ale piękny. Może groteskowy. Ale swój. Teraz, pierwszy raz w życiu, wstydzę się go.

Mam ochotę spuszczać głowę, mówiąc, że jestem Polką. I to mnie smuci najbardziej, bo nie wierzyłam, że kiedykolwiek do tego dojdzie. Wciąż kocham ten kraj – jak mogłabym nie? Wciąż jestem patriotką i wiem, że do końca życia będę dostawać gęsiej skórki, usłyszawszy Mazurka Dąbrowskiego. Wierzę, że w razie zagrożenia z zewnątrz potrafiłabym w sobie znaleźć siłę, aby walczyć o swoją ojczyznę. Ale nie mam jej na walkę od wewnątrz. To w tym wszystkim jest najbardziej obrzydliwe – że wrogiem stał się sąsiad. To, że znów ludzi określa nie imię i nazwisko, ale to, czy są prorządowi czy nie. (..).

(Poniżej komentarze do wypadku samochodowego Andrzeja Dudy na portalu gazeta.pl, zebrane przez „Co to ja powiedziałem?”. W linku komentarze z innych portali – link)

 

 

gazeta-pl-komentarze-wypadek-andrzej-duda

Wracamy do treści listu

 

(..) – fragment wycięty ze względu na bezpośrednie skierowanie słów do adresata, a list jest wszak uniwersalny bez adresata – do przeczytania w oryginale

 

Najgorsza jest retoryka, jaką się posługujecie. Retoryka nienawiści, zemsty, podziału ludzi. Od czasu Smoleńska sukcesywnie niszczycie mój Naród od środka, a ja nie mogę tego znieść. (pierwsze protesty i dzielenie Polaków już kilka dni po Smoleńsku – przyp. ŻL)

protest-lech-kaczynski-wawel

O „niszczeniu narodu od środka, polecamy również ten tekst – „Jak Wyborcza obchodziła święta państwowe?”

 

wyborcza-11-listopada-2016-wronski-maziarski-patriotyzm

 

To, co robicie teraz, jest tylko kontynuacją polityki, która zaczęła się sześć lat temu. (poniżej zdjęcia z marszów KOD – przyp. ŻL – w linku więcej)

kod-smolensk-duda-macierewicz

kod06

Bóg jeden wie, co czułam, kiedy dowiedziałam się o katastrofie smoleńskiej. Miałam wrażenie, że świat się po części zawalił, historia tworzyła się na moich oczach. Płakałam, mimo że nie czułam się specjalnie związana z ludźmi, którzy wówczas zginęli. Ale ta chwila miała też swoje piękno – kiedy wszyscy Polacy zbierali się pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a Krakowskie Przedmieście zalewały znicze i kwiaty. Pisząc o tym teraz, znów mam dreszcze. Ale dzień potem zaczęliście swoją kampanię nienawiści. Wielka tragedia, która nas spotkała, stała się pretekstem do dzielenia Polaków. (poniżej mikroskopijny wycinek z całego seansu nienawiści i dzielenia Polaków – przyp. ŻL – w linku więcej)

 

smolensk-kabaret

zgrywus-kaczynski

Kim jesteście, żeby niszczyć ten Naród?

Kto Wam dał takie prawo? I jakim trzeba być człowiekiem, żeby czerpać radość z wpajania w ludzi nienawiści? Jesteście gotowi wziąć za to odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami? Stawicie czoło ocenie, jaką Naród Wam wystawi za x lat?

(..) – fragment wycięty również z uwagi na bezpośrednie skierowanie słów do adresata, dokończenie można przeczytać tutaj


No właśnie. Kim jesteście, żeby niszczyć ten Naród?

Kto Wam dał takie prawo? I jakim trzeba być człowiekiem, żeby czerpać radość z wpajania w ludzi nienawiści? Jesteście gotowi wziąć za to odpowiedzialność przed obecnym pokoleniem? Stawicie czoło ocenie, jaką Naród Wam wystawia już teraz?

 

źródła:

http://wyborcza.pl/7,95891,21225077,wczoraj-polska-umarla.html

Jak odróżnić zgrywę od skandalu?

Wielka Trójca

http://www.newsweek.pl/polska/bedzie-reakcja-macierewicza–kabaret-pod-wyrwigroszem-drwi-z-zamachu-smolenskiego,103162,1,1.html

http://www.se.pl/wiadomosci/polska/nie-dla-pochowku-kaczynskich-na-wawelu_136388.htmlCzytaj także: