z ostatniej chwili

Zagadka: Z której gazety pochodzą te teksty?

Luty 6, 2017 | by zelaznalogika

logo-kamien-glowa

 

Newsweek Polska oraz Bild

Poniżej fragmenty dwóch artykułów. Waszym zadaniem będzie dopasować tekst do czasopisma.

 

Tekst 1

Prawie 10 000 wpisów w bazie danych , w kolejności alfabetycznej, dostępne za pomocą jednego kliknięcia, niektóre z fotografiami. Galeria horrorów, najbardziej potworne zbrodnie ludzkości. Informacje o esesmanach są w języku polskim, niemieckim i angielskim – opisje niemiecka gazeta witrynę stworzoną przez Instytut – Były niemiecki, nie polski obóz. W ramach projektu, Instytut chce, aby był jasnym dla przyszłych pokoleń historyczny fakt: Były to niemieckie obozy zagłady. Obóz Auschwitz rzeczywiście znajduje się na polskiej ziemi. Ale to nie były „polskie obozy śmierci lub zagłady”, jak czasami można usłyszeć i przeczytać nawet dzisiaj. Określenie to jest historycznie nieprawdziwe i obraźliwe dla Polaków.

 


 

Tekst 2

Polskie obozy koncentracyjne znajdowały się niemal w całej Polsce. Powstały, bo Polacy chcieli się zemścić na Niemcach? – pytamy Marka Łuszczyny. – Nie ma mowy o spontanicznej zemście ludności polskiej. Można powiedzieć, że zemsta została zinstytucjonalizowana przez aparat państwowy i wykorzystana do tego, by wskazać nowego (po hitlerowcach) wroga. Polskie obozy były doskonale zorganizowane i podlegały Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego i Centralnemu Zarządowi Przemysłu Węglowego. Była to sprytna polityka nowej władzy, grającej na emocjach Polaków i utrzymującej, że otwieranie obozów to zemsta w imieniu społeczeństwa. Warunki w polskich obozach nie odbiegały od tych panujących w obozach prowadzonych przez nazistów. Głód, choroby, katorżnicza praca, terror. Komendant w obozie w Świętochłowicach Salomon Morel z satysfakcją witał więźniów zapewnieniem, że „Auschwitz to pestka, przy tym, co im tam zgotuje

 

W drugim tekście znamienne jest użycie słowa „naziści” w miejsce „Niemców”. Obozy były najpierw nazistowskie, a potem polskie.

 

Rozwiązanie

No dobrze, czy udało się Wam już dopasować tekst do gazety?

Kto pisze o nieprawdziwym i obraźliwym dla Polaków określeniu „polskie obozy”, a kto opisuje sowieckie czekistowskie obozy jako „polskie”?

Kto podkreśla, że obozy podczas II Wojny Światowej były niemieckie, a kto nazywa je „nazistowskimi”?

 

Tak, niestety dobrze odgadliście. Tekst pierwszy jest z Bilda.

 

źródła:

http://www.bild.de/wa/ll/bild-de/unangemeldet-42925516.bild.html

http://www.dzienniknarodowy.pl/5225/niemiecki-dziennik-bild-polskie-obozy-smierci-lub-/

http://www.newsweek.pl/historia/-mala-zbrodnia-polskie-obozy-koncentracyjne-ksiazka-marka-luszczyny,artykuly,403834,1.htmlCzytaj także: